top of page

Dış Mekan Süs Bitkileri Temini

WhatsApp Image 2021-12-02 at 10.37.40.jpeg

Bahçe düzenleme ve peyzaj çalışmalarında en çok rağbet gören unsur dış mekan bitkileridir. Şehir hayatı içinde uzak kalınan bu doğal güzellikleri bahçenizde görmek, yaşam enerjinizi yükseltirken aynı zamanda evinizin önünde hoş bir manzara özelliği gösterecektir.


Dış mekanda, her türlü hava koşuluna direnç gösterebilecek pek çok bitki çeşidi mevcuttur. Buna ek olarak mevsimlik bitkilerle de bahçenizi renklendirmeniz mümkün. Dış mekanda kullanılabilecek bazı bitki türleri şöyledir:

Çalılar ve Süs Bitkileri: Çalı türleri öbekler halinde çıkan çok yıllık bitki türleri arasında yer alır. Saksılarda yetiştirilebileceği gibi, teraslarda ve bahçelerde de hoş bir dalgalanma oluşturarak mekana hareket katar.


İğne Yapraklı Bitkiler: Bu türde bitkilerin büyük bir kısmı kışın yaprak dökmezler. . iğne yapraklı ağaçların yaprakları iğne biçimindedir. Odununda iletken doku bulunmayan ağaçlardır. Yumuşak ağaçlar da denir. Genel olarak bu ağaç türleri  Çamlar ve Köknarlar diye iki gruba ayrılmaktadır. Ayrıca  Sedir, Ladin ve Selviler de kozalaklılara dahil edilebilir.


Palmiye: Tropik iklimlerde görülen bu bitki türü, konik gövdelidirler. Bu tür ağaçların dalları hemen hemen hiç yoktur. Bir gövdeden birçok yaprak çıkmaktadır. Palmiye ağaçlarının en büyükleri 30 metreye kadar çıkabilmektedir.


Sarmaşık Türleri: Bahçelerde ve teraslarda sıkça tercih edilen bir dış mekan bitkisidir. Bunların bir kısmı sarıcı bir kısmı da tırmanıcı bir karakter gösterirler.

bottom of page